Pierwsza "stacja e-gazu" w Polsce

Posted by Christian Pfäffli on

O ile słowacka firma GreenWay była dotychczas najważniejszym i najbardziej innowacyjnym dostawcą prądu ładowania, o tyle producent kolumn ładujących i dostawca pantografów Ekoenergetyka z Zielonej Góry wchodzi obecnie w konkurencję również z pierwszą "stacją paliw E" pod marką "Ekoen".

"Mam wrażenie, że rozumiemy elektromobilność zupełnie inaczej niż nasi konkurenci. Pierwsza otwarta dziś stacja Ekoen ma pokazać ten inny kierunek rozwoju. Czas ładowania powinien być przerwą w przyjemnych warunkach - powiedział Bartosz Kubik, prezes i jeden z założycieli Ekoenergetyki, na uroczystości otwarcia w Zielonej Górze na początku lutego.

Strategia Ekoenergetyki nie tylko wyznacza nowe standardy w skali kraju, ale także stara się zdobywać punkty w międzynarodowej konkurencji, koncentrując się na załadunku klienta jako odbiorcy kolejnych towarów i usług. Kubik planuje rozbudowę kolejnych stacji paliw marki Ekoen w bezpośrednim sąsiedztwie głównych ośrodków miejskich w Polsce. W przyszłości będzie tam oferowany nie tylko prąd ładowania, ale także wodór i gaz (CNG - sprężony gaz ziemny). Rozważana jest również usługa taksówki elektrycznej, która będzie oferowana za pośrednictwem spółki zależnej "Evity", która już działa w Zielonej Górze.

Właściwy wybór lokalizacji i zapewnienie dogodnego dostępu do stacji ładowania będzie również kluczową przewagą konkurencyjną GreenWay. Rzeczniczka prasowa GreenWay Polska, Edyta Szczęśniak, przewidziała, że właśnie w tej kwestii będzie miała miejsce prawdziwa konkurencja między dostawcami.

Adam Olszewski, odpowiedzialny za stacje Ekoen, zaznaczył w wywiadzie dla polskiego portalu Wysokienapiecie.pl, że obecnie poszczególne punkty ładowania są rozproszone w wielu różnych miejscach. W przeciwieństwie do tradycyjnych stacji benzynowych, gdzie klienci mają do dyspozycji kilka pomp benzynowych, kierowcy samochodów elektronicznych w Polsce często muszą korzystać z maksymalnie dwóch punktów ładowania na każdej stacji. Jeśli są one zajęte, żmudne poszukiwanie kolejnego punktu ładowania trwa dalej.

Stacja paliw Ekoen kontynuuje tę praktykę i oferuje wiele punktów ładowania z różnymi wtyczkami i grubościami w jednym miejscu, tak aby każdy mógł znaleźć odpowiedni dla siebie. Jeśli jednak czas oczekiwania jest krótki, stacje Ekoen oferują usługi gastronomiczne oraz związane z nimi zaplecze sanitarne, aby uprzyjemnić ten czas. Dodatkowo można również skorzystać z tzw. pokoju VIP. W tym miejscu oferowane są bezpłatne napoje, telewizor i komputer w celu wydłużenia czasu załadunku.

Ekoen śledzi również stare dobre czasy na stacji benzynowej, gdy chodzi o płatności, ponieważ klient może zarządzać bez smartfona i aplikacji. W ciągu dnia każdy klient może płacić kartą lub gotówką przy kasie. W nocy klienci mogą płacić kartą w automacie i wchodzić do środka stacji tylko za pomocą kodu dostępu.

Koszty w wysokości około 40 centów/kWhW są nieco wyższe niż ceny lidera rynkowego GreenWay na poziomie około 39 centów. W ogólnej opinii innych dostawców Ekoen nie należy jednak do najdroższych ładowarek.

Polscy eksperci ostrożnie podchodzą do inicjatywy Ekoenergetykas, zwłaszcza ze względu na wysokie koszty inwestycji. WysokieNapiecie.pl zakłada, że tylko ułamek obecnych punktów poboru opłat 1049 w Polsce, gdzie jest tylko 9099 e-samochodów, jest opłacalny. Uruchomienie punktu poboru opłat na terenie centrum handlowego wiąże się z kosztami w wysokości około 20-25 000 euro. Szybkie ładowanie wymaga około 72 000 euro. Ale stacja paliw ze wszystkimi możliwościami ładowania do ultraszybkich 150 kW wymaga kapitału w wysokości ponad 700 000 euro. Inwestycja ta jest zatem klasyfikowana jako szczególnie ryzykowna.

Oryginalna pisarka Aleksandra Fedorska jest polsko-niemiecką politologiem i publicystką. Pracuje jako korespondent dla polskich i niemieckich mediów w zakresie polityki energetycznej i e-mobilności. Fedorska mieszka i pracuje w Jagel w Szlezwiku-Holsztynie oraz w polskim mieście Poznań. Artykuł został przetłumaczony z niemieckiego na polski.

0 comments

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published